Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi' ElektroInstalacje.Info- Instalacje elektryczne,Elektrotechnika,Forum. - Artykuły: Kiedy gwiazda, kiedy trójkąt.

Lubię to !

Polecane

Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'Automat schodowy
Automat schodowy
Zobacz gdzie kupić najtaniej !

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane...

Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'

Kiedy gwiazda, kiedy trójkąt.

Kiedy gwiazda, kiedy trójkąt czyli jak podłączyć silnik.
Jak wiadomo silnik klatkowy podczas bezpośredniego rozruchu może pobierać z sieci prąd znacznie przekraczający jego wartość znamionową In. Prąd ten nazywamy prądem rozruchowym silnika a jego wartość waha się w granicach Ir=5-7In.

Jednym ze sposobów zmniejszenia prądu rozruchowego jest stosowanie przełącznika gwiada-trójkąt.Silnik przeznazony do pracy stojana w układzie trójkąta przy danym napięciu sieci zasilającej włącza się w chwili rozruchu w układ gwiazdowy :
Jak widać na załączonym rysunku, napięcie przypadające na fazę uzwojenia w połączeniu gwiazdowym jest niższe od napięcia jakie otrzymywałyby fazy uzwojenia połączone w trójkąt i wynosi 400/Ö3=230V.Proporcjonalnie do obniżonego napięcia zmniejszy się wartość prądu fazowego. Wobec obnizonego napięcia, przypadającego na fazę uzwojenia stojana oraz zmiany połączeń z trójkąta na gwiazde, prąd pobierany z sieci zmniejszy się trzykrotnie w porównaniu z pradem rozruchu w układzie trójkąta. Przy połączeniu w gwiazde, silnik ma jednak trzykrotnie mniejszy moment rozruchowy,co uniemożliwia stosowanie tego sposobu przy rozruchu ciężkim.


Na poniższym rysunku przedstawiono schemat połączeń układu gwiazda-trójkąt zrealizowany na stycznikach. Stycznik K1 podaje napiecie zasilania, K2 łączy silnik w gwiazdę a K3 w trójkąt.

Uwaga. Nie wszytskie silniki klatkowe można uruchamiać w ten sposób. Spełnione muszą być warunki:
  • Na tabliczce zaciskowej powinny być wyprowadzone wszystkie końce uzwojeń czyli 6.
  • Normalna praca silnika odbywa się przy połączeniu jego uzwojeń w trójkąt. Na tabliczce znamionowej powinno widnieć oznaczenie U=400/690V


Schemat sterownia jest oparty na trzech stycznikach i jednym przekaźniku czasowym. Naciśnięcie przycisku załączającego Z powoduje zadziałanie stycznika K1, styki normalnie otwarte zwierają sie i bocznikują przycisk Z. Następuje tzw. podtrzymanie
czyli zwolnienie przycisku Z nie powoduje przerwania obwodu gdyż prąd płynie dalej stykiami stycznika K1. Przerwanie obwodu może nastąpić jedynie przez zadziałanie przekaźnika termicznego PT lub naciśnięcie przycisku W. W tym samym czasie zostaje załączony stycznik K2 i następuje rozruch silnika połączonego w gwiazdę. Po czasie zwłoki ustawionym na przekaźniku czasowym, styki RT w obwodzie stycznika K2 zostają otwarte, natomiast w obwodzie K3 zwierają sie styki K2 oraz RT powodując zadziałanie K3 i prace silnika w układzie trójkąta. Rozruch silnika zostaje zakończony.
Zobacz gdzie kupić najtaniej :
Łącznik krzywkowy gwiazda-trójkąt 0-Y-Δ Łącznik krzywkowy gwiazda-trójkąt 0-Y-Δ Łącznik  "gwiazda-trójkąt" w obudowie Łącznik krzywkowy - zmiana kierunku obroty lewo/prawo
Łącznik krzywkowy gwiazda-trójkąt 0-Y-Δ Łącznik krzywkowy gwiazda-trójkąt 0-Y-Δ  Łącznik  "gwiazda-trójkąt" w obudowie Łącznik krzywkowy - lewo/prawoTen artykuł został otagowany

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 10% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 33% [7 głosów]
Dobre Dobre 52% [11 głosów]
Średnie Średnie 5% [1 głos]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.52
12,454,743 unikalne wizyty
Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'