Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi' ElektroInstalacje.Info- Instalacje elektryczne,Elektrotechnika,Forum. - Artykuły: Świetlówka.

Lubię to !

Polecane

Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'SZCZYPCE DO ŚCIĄGANIA IZOLACJI
SZCZYPCE DO ŚCIĄGANIA IZOLACJI

Zobacz gdzie kupić najtaniej !

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane...

Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'

Świetlówka.

Świetlówka - lampa fluorescencyjna.

W lampach fluorescencyjnych wydzielanie światła polega na emisji elektronów podczas wyładowań w gazie i fluorescencji zachodzącej w luminoforze. Wspomniane wyładowanie występuje pomiędzy elektrodami grzejnymi K1 i K2, podczas którego powstaje niewidzialne promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie te padając na luminofor powoduje świecenie świetlówki światłem widzialnym.
Większość świetlówek wymaga aby zapłon był poprzedzony rozgrzaniem elektrod. Mówimy wtedy o tzw. gorącym zapłonie. Do zapłonu świetlówki potrzebne są dodatkowe urządzenia tj. starter (zapłonnik), dławik i kondensator.

W jaki sposób następuje zapłon świetlówki ?

Po doprowadzeniu napięcia nie następuje natychmiastowy zapłon świetlówki gdyż napięcie jest zbyt niskie do zapoczątkowania wyładowań. Do uzyskania odpowiednio wysokiego napięcia służy zapłonnik ( starter ) i dławik.

Zapłonnik to mała neonowa lampka w której zamknięte są elektrody z bimetalu. Elektrody w stanie spoczynku nie stykają się. Podając napięcie w zapłonniku rozwija się słabe wyładowanie świetlące, rośnie temperatura i elektrody bimetalowe pod wpływem ciepła wyginają się do siebie, dotykając jedna drugiej. Następuje przepływ prądu w obwodzie: źródło napięcia- dławik D - elektroda świetlówki K1- zapłonnik Z - druga elektroda świetlówki K2- źródło napięcia, który podgrzewa elektrody świetlówki. W zwartym zapłonniku nie ma żadnego wyładowania, więc bimetalowa elektroda zaczyna stygnąć, aż w końcu przerywa przepływ prądu. Powoduje to wyindukowanie się dużego napięcia dzięki dławikowi i zapłon świetlówki. W czasie pracy świetlówki występuje na niej ok. połowa napięcia zasilania, reszta odkłada się na dławiku, który pełni rolę ogranicznika prądu. Tak małe napięcie na świetlówce, a zarazem na starterze uniemożliwia zwarcie styku startera.

 

Widok startera podczas zapłonu świetlówki.

 


Kondensator C stosuje się do poprawy współczynnika cos fi. Kondensator
Cz (znajduje się w obudowie startera) ułatwia gaszenie iskry przeskakującej miedzy elektrodami zapłonnika w chwili przerwania obwodu.


Migotanie świetlówek


W świetlówkach występuje tzw. Efekt stroboskopowy czyli migotanie światła w takt zmian napięcia. Jest to niebezpieczne zjawisko szczególnie w pomieszczeniach z częściami szybko wirującymi np.: obrabiarki,silniki. Wtedy stosuje się układ dwóch lub trzech świetlówek i zasila je napięciami przesuniętymi w fazie. Schemat takiego rozwiązania pokazano na rys. Kondensator służy do przesunięcia fazy napięcia.
W pomieszczeniach zagrożonych wybuchem stosuje się układ tzw. zimnego startu. Stosuje się do tego specjalne elektroniczne moduły zapłonowe.


Zobacz gdzie kupić najtaniej :
Żarówki energooszczędne Zapłonniki (startery) Oprawa świetlówkowa Żarówki LED
Żarówki energooszczędne  Zapłonniki (startery)   Oprawy świetlówkowe Żarówki LED 

Ten artykuł został otagowany

Tagi: świetlówka 

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 13% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [4 głosy]
Dobre Dobre 38% [3 głosy]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.37
12,454,743 unikalne wizyty
Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'